• Genel /
  • Beren Saat Balık Burcu Kadını
05.05.2016
  •  

Beren Saat Balık Burcu Kadını


Balık burcu kadını olan Beren Saat 26 Şubat 1984, Ankara, Doğumlu.  İki kez Altın Kelebek Ödülleri’ne layık görülen, Türk dizi ve sinema oyuncusu.
Ünlü sanatçı son dönemlerde çok çeşitli rollerde izleyici karşısına çıksa da, asıl popülerliğini Aşk-ı Memnu dizisindeki “Bihter Ziyagil Yöreoğlu” ve Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisindeki “Fatmagül Ketenci Ilgaz” dizileri ile yakaladı. Sporcu bir aileden gelen Beren Saat TED Ankara Koleji mezunu olan Beren Saat, Başkent Üniversitesi’nde işletme konusunda ihtisas yaparken Türkiye’nin Yıldızları adlı oyuncu yetiştirip hafta sonu performanslarını değerlendiren yarışma programına katılmıştır. Yarışma da şu an Fatmagülün Suçu Ne dizisindeki partneri ile beraber 2. lik ödülüne layık görüşmüştür. Yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi, ona Beren Saat’ten söz edince televizyon dizilerinin aranan yüzlerinden biri haline gelmiştir.

Kariyeri

İlk olarak, Aşkımızda Ölüm Var isimli dizide Ece Uslu’nun canlandırdığı Pervin karakterinin kardeşini canlandırmıştır. İlk başrolünü, Tomris Giritlioğlu’nun hazırladığı Aşka Sürgün dizisinde Mahsun Kırmızıgül ve bir çok usta oyuncu ile paylaşan oyuncu, sonradan bir dönem dizisi olan Hatırla Sevgili’de Cansel Elçin ve Okan Yalabık’la ikinci başrolünü sergilemiştir ve bu dizi ile birlikte hayran kazanmaya başlamıştır.
Ardından Halid Ziya Uşaklıgil´in aynı adlı eserinden uyarlanan Aşk-ı Memnu dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre ile oynamıştır. Bu zengin kadrolu dizide canlandırdığı Bihter karakterinin Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Behlül karakteri ile yasak aşk yaşaması büyük ilgi görmüştür. Dizi yoğun tepkiler alsada, Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapımlarından biri haline gelmiştir. Aşk-ı Memnu’daki rolü ile popülerliği arttıran Saat, Bir röportajında canlandırdığı Bihter karakteriyle ilgili “Senaristlerin diyaloglar dışında Bihter’in ruh haliyle ilgili yazdıkları bana çok şey öğretti.”
İlk sinema filmi deneyimi Güz Sancısı’nı Murat Yıldırım, ve Okan Yalabık’la oynayan oyuncu, Aşk-ı Memnu dizisi devam ederken senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’ün yazdığı Gecenin Kanatları filminde Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya ve Yavuz Bingöl’le başrolü paylaşmıştır. Filmde Gece rölünü üstlendi. Dünyanın en çok hasılat getiren yapımlarından biri olan Oyuncak Hikâyesi 3 fiminde Barbie karakterini de Türkçe seslendirdi. Son olarak Vedat Türkali’nin senaryosundan günümüze uyarlanan yönetmenliğini Hilal Saral’ın üstlendiği senaryosunu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu ikilisinin yazdığı Ay Yapım’ın çektiği Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinin başrolü olan Fatmagül karakterini canlandırıyor. Dramatik tecavüz sahnesiyle çok konuşulan dizi reyting rekorları kırıyor.


  •  

Etiketler:,

YORUMLAR